Kozmetický produkt môže tvoriť hocičo. Avšak pravdou je, že vaša kozmetika málokedy obsahuje iba jedinú zložku. Je to v skutočnosti zmes týchto látok.
Obal môže byť pekný, čo však skrýva kozmetika vo svojom vnútri?
Účinná látka je ingrediencia slúžiaca na ochranu alebo obnovu zdravia pokožky, vlasov, či nechtov. Alebo slúži prinajmenšom na zmiernenie nejakých problémov. Za ideálnych podmienok má každá kozmetika hotový koktail hodnotných látok, ktoré spoločne utvárajú spomínané bijúce srdce kozmetiky.
Konštitutívne pomocné látky sú nosiče, ktoré dávajú kozmetike formu. Buď to bude sprej, alebo to bude roztok, krém... Niektoré z nich dokážu z časti zastať aj úlohu účinnej látky a pomáhajú zmierňovať symptómy (napr. suchosť pokožky).
Ďalej tu máme stabilizátory, ktoré sa postarajú o to, aby bol pre nás produkt použiteľný na ten účel, na ktorý bol navrhnutý. Ak teda má niečo čistiť, musí to vedieť odstrániť špinu. Pokiaľ je nejaká kozmetika tvorená látkami, ktoré sa neznášajú, potrebuje emulgátor, ktorý dokáže aspoň na chvíľku udržať tieto látky rovnomerne zmiešané a rozptýlené jedna v druhej. Niektoré kozmetické prípravky zasa potrebujeme natierať a tieto látky zlepšujú priľnavosť, rozotieranie, konzistenciu a celkový zážitok z aplikácie. A napokon do tejto skupiny patria ingrediencie predlžujúce dobu bezpečnej spotreby z týždňa na celé mesiace i roky.
Smradľavú pleťovú vodu by ste určite používať nechceli. Ani zubnú pastu s odpornou chuťou alebo šampón s divnou zažĺtnutou farbou. Od dekoratívnej kozmetiky zasa očakávame dobrú pigmentáciu. Preto kozmetika bežne obsahuje látky na korigenciu chuti, vône i vzhľadu.
Do úplne poslednej skupiny patria technické pomocné látky, ktoré sú používané iba pri výrobe na spracovanie niektorých ingrediencií. Väčšina z nich je extrémne prchavá a ostane buď iba v procese výroby alebo do prvého momentu, kedy produkt nanesiete. Príkladom je lak na nechty, lak na vlasy alebo odlakovač. Váš nos ich pocíti chvíľočku a už sú fuč.
Účinné látky
1. Vitamíny a provitamíny2. Alfa – hydroxykyseliny a beta – hydroxykyseliny
3. Enzýmy a koenzýmy
4. Kolagény
5. Sacharidy a polysacharidy
6. Látky pôsobiace na tvorbu pigmentu
7. Extrakty z rastlín
8. Dary zo sveta živočíchov
9. Extrakty z rias
10, Emoliencia - pokožku zvláčňujúce látky
11. Humektanty – látky viažuce vlhkosť
Nosiče - alebo konštitutívne pomocné látky
1. Hydrofilné nosiče - voda a alkoholy2. Lipofilné nosiče - mastné alkoholy, mastné kyseliny, oleje a tuky, vosky, zložené lipidy a ceramidy, izoprenoidy, uhlovodíky (parafinické), silikónové oleje a ich deriváty
3. Hnacie plyny
Stabilizátory formy a zloženia kozmetiky
1. Povrchovo aktívne látky - emulgátor v/o, emulgátor o/v, zmáčadlá, čistiace agensy a peniče, solubilizátory2. Stabilizátory - antioxidanty, konzervačné látky
3. Zahusťovadlá a gélotvorné látky - gumy, hydrokoloidy, lipokoloidy, minerálne zahusťovadlá
Látky pre korigenciu chuti, vône i vzhľadu
1. Farbivá a pigmenty2. Vonné látky
3. Látky na zlepšenie chuti
Technické pomocné látky používané pri výrobe
1. Organické rozpúšťadláNa tomto blogu si tieto rodinky látok rozoberieme úplne všetky. Články budú po jednom pribúdať a pekne vám riadky vyššie s nimi prelinkujem. Nevylučujem, že niektorým budem musieť venovať články dva či tri. Napríklad extrakty a nosiče som už dopredu rozdelila, lebo na jeden článok a jedno zapamätanie by toho bolo moc. Ale nebojte, všetko bude prehľadné a ľahko si to nájdete.
Po čase tak budete poznať každý produkt a každú jeho zložku. Blogy, kde sa hodnotí iba vizuál a vôňa, tie vám potom budú na smiech. Vy budete vedieť o kozmetike oveľa viac. A to z obyčajného pohľadu na ingrediencie. Tak ako ja.
Zverejnenie komentára
Ďakujem za to, že ste si našli čas, prečítali článok a zanechali komentár k tejto téme. Vážim si to. ♥ Ostatných poprosím, aby mi sem nevkladali odkazy na Giveaway ani odkazy do e-shopov. Reklamy tu nechcem. Ďakujem.